Etapy pracy nad projektem

Poszczególne etapy projektu wnętrza

W obecnych czasach bardzo istotne jest to, aby umieć zarządzać czasem. Czas nie jest z gumy, a każdy z nas ma bardzo dużo obowiązków. Dlatego też w mojej pracowni wypracowałam poszczególne etapy działań ze ściśle określonym czasem na każde zadanie. Pozwala to utrzymać ciągłość realizacji projektu, oraz terminowe ukończeniu prac nad projektem.

Czas jest dla mnie bardzo ważny i doceniam, jeżeli dla moich klientów jest on równie cenny. Dlatego od samego początku dokładnie ustalam etapy projektu, omawiam je z inwestorem. Po zaakceptowaniu przez inwestora wytycznych tego, jak wygląda praca architekta wnętrz, podpisujemy umowę i zaczynamy proces projektowania.

Pracę nad projektem dzielę na etapy: analiza potrzeb klienta, projekt koncepcyjny, wizualizacje, projekt wykonawczy oraz specyfikację materiałów i kosztorys.

Etap 1 - analiza potrzeb klienta, układ funkcjonalny, projekt koncepcyjny.

Podczas pierwszego spotkania z klientem na budowie dokonuję pomiarów inwentaryzacyjnych z dbałością o każdy szczegół. Podpisujemy umowę, omawiamy szczegóły projektu.

Następnie dokonuję analizy potrzeb klienta. Opracowałam specjalne narzędzia, które sprawnie skraca czas doprecyzowania potrzeb mojego klienta. Przygotowałam formularz z pytaniami, na które odpowiada klient. Dzięki temu formularzowi uzyskuję odpowiedzi na wszystkie niezbędne kwestie, jakie będą dla mnie bardzo ważne w projektowaniu wymarzonego wnętrza dla klienta.

Następnie przygotowywany jest projekt koncepcyjny. Układ ścian, podział funkcjonalny pomieszczeń, układ mebli stałych i ruchomych. Wszystko opracowywanie jest na rzucie 2d. Zdarza się, że na tym etapie jest opracowywana ogólna charakterystyka kolorystyczna wnętrza, propozycja użytych materiałów.

Etap 2 -aranżacja wnętrza, wizualizacje 3d

Kolejnym ważnym etapem jest opracowanie aranżacji wnętrza. Na podstawie wybranej koncepcji układu funkcjonalnego wnętrza powstaje projekt 3d aranżacji mieszkania czy domu. Na tym etapie jest to wciąż koncepcja, którą architekt wnętrz konsultuje z inwestorem.

Jeżeli ogólny charakter proponowany przez projektanta wnętrz odpowiada klientowi, wybieramy się do sklepów wybierać finalne materiały. W sklepie pokazuję moje propozycje materiałów i preferencje mebli pasujących do wnętrza. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie projektu wnętrza bez wizualizacji. Dlatego po zaakceptowanym układzie i koncepcji 3d, po wybranych materiałach przygotowuję wizualizacje 3d. Z doświadczenia wiem, że jest to moment, kiedy endorfiny u moich klientów mocno buzują.

Właśnie na tym etapie czują, że zaczynają „mieszkać” w projektowanym wnętrzu. Dużą część pracy i dużą część projektu zajmuje właśnie ten etap prac. W ramach projektu klient otrzymuje średnio 3-4 wizualizacje z każdego pomieszczenia. Na tym etapie widoczne są już konkretne materiały, konkretne lub bardzo podobne meble, sprzęty agd, projekty mebli kuchennych, całe wyposażenie łazienki i wszystkie elementy wyposażenia.

Etap 3 - dokumentacja techniczna, projekt wykonawczy, kosztorys, nadzór autorski

Ostatnim etapem (moim zdaniem najważniejszym) jest dokumentacja techniczna. Na tym etapie powstają wszystkie szczegółowe rysunki techniczne (oparte na podstawie inwentaryzacji) mebli na wymiar, rzuty płaskie, oraz przekroje projektu. Na podstawie tego projektu każdy fachowiec będzie w stanie realizować bezproblemowo projekt.

Na tym etapie też dopinam ostatnie rzeczy w kosztorysie, tak aby się spinał z określonym przez klienta budżetem. Nanoszę poprawki dotyczące materiałów, wybranych przez klienta płytek, mebli, elementów wyposażenia. Wysyłam również do wyceny meble na wymiar, drzwi, podłogi, projekt do wyceny wykonawców i innych niezbędnych elementów. W teczce z dokumentacją techniczną znajdują się takie rysunki jak: inwentaryzacja, projekt aranżacji 2d, układ ścian, rzut hydrauliki, rzut oświetlenia, rzut sufitów podwieszanych, rzut elektryki, rzut podłóg, rysunki sztukaterii, rzut z zaznaczonymi dekoracjami i kolorami farb oraz wiele rysunków dopasowanych indywidualnie do każdego projektu.

Założenia mojej pracowni …

Głównym moim założeniem jest to, aby klient był zadowolony. Lubię pracować z klientem, który nadają na tych samych falach. Wykonuję projekty w stylu Modern Classic, Nowoczesnym, Klasycznym, Eklektycznym i Art Déco. Dobrze, gdyby klient czuł moją stylistykę i w takim charakterze potrzebował projekt mieszkania czy domu.

Tworzę projekty dla ludzi, którzy będą rzeczywiście mieszkać w tych domach i mieszkaniach. Dlatego tak ważne jest dla mnie, żebyś to Ty się czuł tam dobrze. Współpraca z architektem wnętrz to pewien proces i chciałabym, abyś wiedział, że ten proces trwa dłuższą chwilę. Nie da się przeskoczyć wybranego procesu projektowego lub wybrać tylko jeden z nich. Jeżeli chcesz ze mną współpracować, zarezerwuj dla nas więcej czasu. Nie dzwoń w momencie, gdy już wchodzi ekipa na budowę, zadzwoń wcześniej. Pamiętaj, że to ty będziesz mieszkać w tym wnętrzu, klienci chcą, aby wszystko zrobić szybko. Ważne jest dokładne przygotowanie wizji.

Zobacz w ofercie, jakie opcje współpracy oferuję, wybierz odpowiednią wersję dla siebie i poproś o przygotowanie indywidualnej wyceny.

Zobacz moje ostatnie realizacje