Inwentaryzacja wnętrza. Etapy projektowania wnętrz przez architekta wnętrz.

Najważniejszym etapem w projektowaniu wnętrz jest przygotowanie inwentaryzacji. Jeżeli na tym etapie popełni się błąd, to choćby projekt wyrywa z butów, robił efekt wow, błąd będzie się ciągnął, aż najprawdopodobniej odkryje go wykonawca lub inwestor na budowie. Wtedy niestety będzie już w większości przypadków za późno.

Etapy projektowania i aranżacji wnętrz

Najważniejszym etapem w projektowaniu wnętrz jest przygotowanie inwentaryzacji. Jeżeli na tym etapie popełni się błąd, to choćby projekt wyrywa z butów, robił efekt wow, błąd będzie się ciągnął, aż najprawdopodobniej odkryje go wykonawca lub inwestor na budowie. Wtedy niestety będzie już w większości przypadków za późno.

Czym w takim razie jest ta inwentaryzacja? Inwentaryzacja jest to, mówiąc najprościej, pobranie kompleksowych wymiarów na budowie czy w remontowanym mieszkaniu. Projektant wnętrz zazwyczaj zabiera ze sobą miarkę, dalmierz, ale może mieć też poziomice lub inne narzędzie, które będą niezbędne na budowie. Na przygotowanych wcześniej podkładach z dokumentacją techniczną mieszkania lub na wykonanych przez siebie rysunkach technicznych, wykonuje w różnej kolorystyce pomiary i zaznaczenia istniejących instalacji.

Co się mierzy we wnętrzu podczas inwentaryzacji?

W takim razie co architekt wnętrz mierzy w mieszkaniu czy domu. Niezależnie od tego, czy jest to nowo budowany dom/mieszkanie, czy jest to remont istniejącego już lokalu, mierzy się zawsze te same elementy, ale za każdym razem należy na każdą przestrzeń spojrzeć indywidualnie. Bo czekają na architektów różne niespodzianki. Ogólnie mierzone są: długości i wysokości ścian, powierzchnie posadzek i sufitów, otwory drzwiowe i okienne, wszelkie kominy, słupy, podciągi. Mierze również instalacje wod-kan, elektryczne, wentylację, jeżeli takie istnieją. Mierzone są schody, skosy, okna dachowe, belki, nieraz też przekątne pomieszczeń. Po co to wszystko? Dla zaoszczędzenia sobie czasu, a w najgorszym wypadku problemów. Na początku swojej działalności zdarzało mi się jeździć na inwestycje po kilka razy, bo czegoś nie zmierzyłam. To nie jest nic złego, ale traci się wtedy cenny czas. Z drugiej strony lepiej pojechać drugi czy trzeci raz zmierzyć brakujący element, wykonać korektę niż nie wiedzieć i zgadywać.

 

Po co wykonuje się inwentaryzację?

Na początku napisałam, że jest to najważniejszy etap w projektowaniu wnętrz. Dlaczego inwentaryzacja jest taka ważna? Projektując wnętrza, dokonywane są wielokrotne zmiany. Mogą tyczyć się one ścian, schodów, drzwi, okien, podłóg, ale także instalacji. Wykonanie poprawnej inwentaryzacji pozwala nam później dokonać zmian w projekcie wykonawczym. Będzie wiadomo, gdzie można na przykład daną ścianę przesunąć czy istniejąca elektryka, czy hydraulika pasuje do nowej koncepcji, czy na pewno wszystkie elementy wyposażenia się zmieszczą.

Mnóstwo pracy, jaką wykona architekt wnętrz nie widać na wizualizacjach 3d. Wiele zmian, jakie zachodzą w procesie projektowym, są niewidoczne dla osób, które oglądają finalne wizualizacje wnętrz. Te zmiany są nieraz kluczowe do uzyskania korzystnego układu funkcjonalnego.

Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka.

Najczęściej podczas remontów w starym budownictwie zdarzają się niestety takie sytuacje, że architekt podczas pomiarów nie wszystko może zauważyć. Stare budownictwo to często tykająca bomba. W ścianach mogą być ukryte różne instalacje, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które będą istotnie wpływać na dalsze zmiany w projekcie. Może być konieczne wykonanie odkrywki przez ekipę remontową w posadzce, ścianie, kominie czy suficie. Dopiero po dokonaniu takiej odkrywki architekt będzie mógł stwierdzić czy dane zmiany są możliwe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarszy
Najnowszy Oceniany
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy e-book!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy e-book z idealnymi produktami wystroju wnętrz!

* Zapisując się do naszego newslettera, akceptujesz naszą Politykę Prywatności