Koncepcja układu funkcjonalnego wnętrza 2D
Jest to rysunek płaski (widok z góry oparty o wcześniejszą inwentaryzację), na którym jest wyrysowane całe mieszkanie, dom lub fragment projektowanego wnętrza z meblami stałymi, meblami ruchomymi, sprzętami i elementami wyposażeniem wnętrza. Na takim układzie widzimy dokładnie, w którym miejscu będą się znajdować m.in. meble, ile miejsca będą zajmować i czy pojawiają się jakieś kolizje. Ważne jest, aby dopasować układ każdego projektu do preferencji inwestora. Dodatkowo układ funkcjonalny uwzględnia ogólne wymiary dla zorientowania się z przestrzeni i układzie pomieszczeń. Układ taki omawiam z klientem a wszystko, co jest niezrozumiałe, dokładnie tłumaczę. Po wyborze dogodnej koncepcji układu funkcjonalnego architekt projektuje układ finalny projektu wnętrza z naniesionymi szczegółowymi poprawkami i zmianami klienta. Często łączone są na przykład ze sobą rozwiązania z 2 układów tak, aby powstał układ idealny dla klienta.
Koncepcja wizualna wnętrza 3D
Zanim przejdę do wykonywania wizualizacji fotorealistycznych, tworzę jeszcze koncepcję wizualną wnętrza 3D. Na zaakceptowanym układzie funkcjonalnym z góry przez klienta tworzę model 3D już z proponowanymi kolorami i materiałami. Dzięki temu klient może zobaczyć jak ten rysunek 2D, zmienia się w formę przestrzenną. Na tym etapie możliwe są jeszcze zmiany i poprawki materiałów czy kolorów we wnętrzu. Zazwyczaj w tej wersji modelu 3D znajdują się już bryły mebli istniejących lub bardzo zbliżonych do tych, które finalnie będą się miały znajdować w projekcie.
Wybór materiałów wnętrzarskich
Po zaakceptowaniu przez klienta koncepcji wizualnej 3D spotykam się z klientami w sklepach, aby wybrać materiały do aranżacji wnętrz. Kolejny ważny etap, na który zawsze zabieram ze sobą wzorniki farb, czy na przykład wzornik wykończeń stolarskich. Wybierając płytki, panele, drzwi dopasowujemy je do wybranych kolorów i na odwrót. Takie spotkanie zazwyczaj trwa 3-4 godziny. Jeździmy po różnych sklepach i szukamy materiałów idealnych. Nie wszystko da się znaleźć stacjonarnie. Dlatego zawsze na początku współpracy z klientem w uzupełnianym przez klienta formularzu znajdują się pytania dotyczące tego, jakie materiały czy produkt mogą być zamawiane online. Świat online daje nam duże możliwości. Możemy dany produkt zamówić, obejrzeć a później odesłać. Często proponuję również klientom obejrzenia ponownego materiałów samemu w późniejszym terminie. Nie chcę wywierać na klientach presji czasu, jakim jesteśmy ograniczeni na spotkaniu. Nieraz trzeba się zastanowić, do czegoś wrócić.
Podsumowanie procesu projektowego w briefie
Po spotkaniu z klientem, przed przystąpieniem do prac nad wizualizacjami przygotowuję podsumowanie w briefie, który również udostępniamy klientom online. Jeżeli wszystko się zgadza, opracowuję kosztorys (więcej o kosztorysie przeczytasz tutaj) z wybranymi materiałami. Kosztorys i brief trafiają do klienta, po akceptacji przechodzę do wykonywania wizualizacji 3D.
Całość projektu z koncepcją układu funkcjonalnego, kosztorys i brief trafia na Dysk Google. Klient może sobie te pliki pobrać do siebie na komputer czy telefon, ale również obejrzeć je online.
Sprawdź inne posty dotyczące etapów projektowania wnętrz: potrzeby klienta, inwentaryzacja.
Bardzo ciekawe